Animale de companie!

Nu vad legatura. Toate pisicile din cartier (de case) sunt libere sa iasa din casa si petrec o mare parte din timp pe-afara. La fel si cainii. Gradina o fertilizez cu ce trebuie, inclusiv la cativa ani cu fertilizator de vaca, o pisica la un sfert de hectar nu influenteaza cu nimic.
 
Toate pisicile din cartier (de case) sunt libere sa iasa din casa si petrec o mare parte din timp pe-afara.
Tot văd chestia asta și mă cam disperă, mai ales de când stau la casă. Asta pentru că pisicile vecinilor vin și pișă peste tot prin curte la noi.

Asta pe lângă faptul că pisicile ucid tot ce mișcă și asta distruge fauna din zonă. Nu, nu doar șoricei, ci și păsări și alte viețuitoare. Asta pe lângă faptul că umblatul brambura este plin de riscuri pentru sănătatea animăluțului - FIV este doar una dintre probleme, unele nici nu mai ajung acasă vreodată pentru că le lovește o mașină sau le omoară vreo haită de maidanezi - plus că majoritatea oamenilor nu se deranjează să-și castreze felina => mai mulți pui de pisică abandonați.

Ceva research relevant aici.

Keep the damn animal indoors. Please. Asta de la cineva care are trei pisici în casă.


P.S.: se distrează foarte bine pisicile și la interior dacă au amenajate chestii după cum a arătat și spooky51 - plus se joacă între ele, se mai joacă și oamenii cu ele, etc.
 
Pisicile astea au fost salbatice si s-au aciuat pe langa casa cuiva. Tehnic vorbind nici nu sunt proprietatea cuiva, sunt doar adoptate. Si sunt castrate aproapre toate, de vreo 5 ani nu am vazut picior de pui de pisica prin cartier, ca altfel nu intreba fiica-mea de unde facem rost de inca una.

In ultimii 10 ani stiu o singura pisica lovita de o masina. E cartier de case, curbe duble fara vizibilitate si vreo 6 limitatoare de viteza doar pe strada mea, nici cu motocicleta de teren nu pot sa circul mai tare, practic cam 30 km/h e limita. Si zero maidanezi, i-au adunat acum aproape 10 ani pe toti, am intalnit o mica haita (3-4) la vreo 2 km intr-o padurice pe langa vechile sere Militari, dar nu in zone locuite. In general cu un singur telefon se rezolva problema maidanezilor. Teoretic ar mai fi problema cainilor din curti, dar sunt obisnuiti cu pisicile si se cam ignora reciproc, atunci cand nu au chef de un jogging impreuna.

Nu stiu care e mania cu pisici si caini indoors, in afara de bloc nu inteleg de unde vine ideea. De cand sunt animalele astea "domesticite" au fost libere sa cutreiere.

Da, nu prea avem soareci. Nimeni nu prea vaneaza pasari, pisicile nu prea urca in plopi si nici pe la stresini unde sunt cuiburi. Si ma intreb pe la tara, unde absolut toate pisicile sunt semi-salbatice, mai exista pasari. Au avut zeci de mii de ani la dispozitie sa le extermine si nu s-a intamplat.
 
Back
Top