Androidul - puiuţ de Linux... cum fac?

Mai nou, cu ocazia BF™, am şi eu un puiuţ de Android, şi anume Utok 400D în care am vârât un microSD Samsung de 32GB CL6. Fiind primul Android şi smartphone deţinut, evident că am o grămadă de învăţat. Pt. început, how the F do you people take screenshots? :biggrin:

Am început cu partea de securitate. Iniţial am pus BitDefender, dar pt. că nu are scanare offline, am trecut la Eset şi Malwarebytes rulate în paralel. Adobe Reader a venit preinstalat, Firefox mi-am pus eu şi l-am sincronizat cu FF-ul de pe PC, ca şi task manager / app. killer folosesc Clean Master şi widget-ul aferent (am observat că nu-i place să fie mutat pe card - aplicaţia funcţionează, dar widget-urile nu), Fast Notepad mi se pare excelent ca să-mi notez diferite chestii când am nevoie, Simple Dialer Widget e numai bun pt. telefonat, la mesagerie folosesc aplicaţia standard. Folosesc şi Holo Launcher HD, dar numai pt. că launcher-ul default nu mă lăsa să scap de plăcinta aia de Guglău Sărci, altă utilitate nu i-am găsit momentan. Pt. backup pare numai bună aplicaţia preinstalată.

Printre alte aplicaţii deja instalate se mai numără File Explorer, Kingsoft Office 5.11, VLC for Android Beta şi Yahoo Messenger, dar nu cred că o să le găsesc utilitate prea des.

So, are there any tips & tricks for the new guy? Aplicaţii recomandate? Ceva de evitat?
Mulţam.
 
Funcționalitatea de screenshot e de obicei integrată, dar mai ciudat de folosit, trebuie văzut ce a implementat producătorul. Volume down + power în același timp merge la majoritatea telefoanelor, după care producătorii au diverse alte metode (de ex. la Note e un "click" lung cu butonul stylus-ului apăsat, sau cu Home + Power). Din motive de securitate, aplicațiile "normale" nu au acces la funcții de screenshot (ca să nu-ți fure date în stilul ăsta), aplicațiile 3rd party au nevoie de root access pentru asta.

Cât timp nu instalezi aplicații din locuri dubioase nu prea ai nevoie de antivirus. Chestiile de "eliberat memoria" sunt useless, mai mult încurcă, mai bine lași memoria în pace și instalezi ceva care să monitorizeze CPU, pentru că doare mai tare să ți se termine bateria din cauza vreunui program care uită că e în background.
 
Wtf no gsmarena entry :biggrin:

Antivirus -> no, just no.
Launcher -> Nova Prime (suportă save/load settings)
eBooks -> Moon Reader Pro.
widgets -> HD Widgets (o grămadă de chestii mișto, inclusiv o groază de toggles)
mesagerie -> Chomp SMS (singurul care poate dezactiva emoticonuri/emojis/other fucking crap);
Instant Messaging -> IM+ Pro - suportă cam toate protocoalele posibile, Y!, Skype, Jabber, etc.
Browser -> eu unul folosesc Chrome, mi se pare mai rapid decât Firefox, cel puțin pe Nexus 4.

Funcția de screenshot mai este integrată și în unele ROMuri custom la apăsare lungă pe power -> click.

Să-l stăpânești cu plăcere!
 
... Clean Master şi widget-ul aferent (am observat că nu-i place să fie mutat pe card - aplicaţia funcţionează, dar widget-urile nu)...

Widget-urile nu functioneaza instalate pe card, deci nu e doar o problema a aplicatiei asteia.

Alte recomandari:
- Silent mode - setezi telefonul pe silentios pentru o anumita perioada (util pentru sedinte, teatru, film etc)
- Screen Filter - scade luminozitatea ecranului, util pentru cititul noaptea.
- Feedly pentru feed-uri RSS
- AdAway (e nevoie de root) pentru a bloca reclamele.
 
Funcționalitatea de screenshot e de obicei integrată, dar mai ciudat de folosit, trebuie văzut ce a implementat producătorul. Volume down + power în același timp merge la majoritatea telefoanelor, după care producătorii au diverse alte metode (de ex. la Note e un "click" lung cu butonul stylus-ului apăsat, sau cu Home + Power). Din motive de securitate, aplicațiile "normale" nu au acces la funcții de screenshot (ca să nu-ți fure date în stilul ăsta), aplicațiile 3rd party au nevoie de root access pentru asta.

Cât timp nu instalezi aplicații din locuri dubioase nu prea ai nevoie de antivirus. Chestiile de "eliberat memoria" sunt useless, mai mult încurcă, mai bine lași memoria în pace și instalezi ceva care să monitorizeze CPU, pentru că doare mai tare să ți se termine bateria din cauza vreunui program care uită că e în background.
Am încercat diferite sugestii legate de screenshot, n-a mers nici una. Combinaţii de power + volum, power + home, dat cu palma în stanga şi în dreapta... nada. Deocamdată iau numai de pe Play, n-am chef de root încă (da da, am citit şi discuţia de-aci de pe topic). Site-urile frecventate sunt o parte din cele frecventate şi pe PC, în care am încredere. :hihi: Am făcut curat şi am lăsat numai Eset, să fie acolo. O sugestie pt. o aplicaţie care să monitorizeze cât şi ce consumă?
Wtf no gsmarena entry :biggrin:

Antivirus -> no, just no.
Launcher -> Nova Prime (suportă save/load settings)
eBooks -> Moon Reader Pro.
widgets -> HD Widgets (o grămadă de chestii mișto, inclusiv o groază de toggles)
mesagerie -> Chomp SMS (singurul care poate dezactiva emoticonuri/emojis/other fucking crap);
Instant Messaging -> IM+ Pro - suportă cam toate protocoalele posibile, Y!, Skype, Jabber, etc.
Browser -> eu unul folosesc Chrome, mi se pare mai rapid decât Firefox, cel puțin pe Nexus 4.

Funcția de screenshot mai este integrată și în unele ROMuri custom la apăsare lungă pe power -> click.

Să-l stăpânești cu plăcere!
Bă, io zic că am pus aplicaţia numai ca să scap de o anumită plăcintă şi ţie îţi trebuie să dau bani pe alta numa' că zici tu? De ce, pt. că face şi drege? Nu mă interesează, am zis clar că n-am utilitate pt. funcţiile alea, îmi trebuie doar să scoată plăcinta de Google Search, în rest mi-era bun şi launcher-u' default. Nu citesc cărţi pe telefon, IM+ nu-mi place deloc, aşa că n-am de ce să dau bani pe el şi la browser am pus FF din obişnuinţă, pt. că asta am şi pe PC. Am Chrome pe tablete la servici, nu-mi place. Sue me. :goofy: Chomp SMS, ca şi alte două aplicaţii de genul ăsta care le-am încercat, ştie să trimită numai de pe prima cartelă. Telefonul e dual-SIM, deci nu mă prea ajuta. Da, interfaţa e plăcută.

E un chinezism care se vinde sub Ţ branduri, ce GSM Arena vrei? De-aia am dat link la specificaţii. Vrei screenshot de CPUz? Aş vrea şi io, da' să găsesc prima dată butonul magic. :smile:
Widget-urile nu functioneaza instalate pe card, deci nu e doar o problema a aplicatiei asteia.

Alte recomandari:
- Silent mode - setezi telefonul pe silentios pentru o anumita perioada (util pentru sedinte, teatru, film etc)
- Screen Filter - scade luminozitatea ecranului, util pentru cititul noaptea.
- Feedly pentru feed-uri RSS
- AdAway (e nevoie de root) pentru a bloca reclamele.
Pricipit.

Nu e cazul, dar bine de ştiut. Deocamdată am probleme în a mă obişnui cu luminozitatea automată, mă aştept să fie tot timpul la maxim. :smile:
Screenshot: swipe the screen with your hand left to right. Scria asta in quick start si merge.
Poate nu fac eu ceva cum trebuie, da' nu-mi merge nici aşa.
 
Îmi pare rău că nu dau sfaturi care să se încadreze doar la gratis, poate ar trebui să-ți extragi bățul ăla care ți l-ai introdus în părțile dorsale și să înțelegi că-s doar sfaturi/păreri, aka nu-ți pune nimeni pistolul la tâmplă să cumperi aplicațiile respective. Dar poate vine altul care nu are probleme în a da 1-2 EUR pe o aplicație dacă-i este utilă și vede recomandările și nu ia țeapă cum am luat eu cumpărând 5 launchere ca să rămân la unul singur în cele din urmă și cu banii dați, nu mai spun de nenumărate aplicații de câcat la care am găsit alternative mult mai bune și mult mai ieftine.

De asemenea, doi îți spun că ești beat cu antivirus pe telefon dar tu insiști să te urci la volan. Treaba ta, dar ESET cel puțin mâncă baterie pe pâne. Da' oi fi tu vreun Tony Stark care a reușit să integreze vreun dispozitiv miniatural bazat pe fuziune nucleară în chestia aia. Pe care chestie ți-am urat s-o folosești cu plăcere, constatarea că nu este pe gsmarena m-a surprins pentru că acolo am găsit orice telefon despre care am căutat specificații în ultimii 10 ani.

So get a grip and if you don't like it you go outside and play hide and go slap yourself.
 
La partea cu antirivirusul din cate stiu eu are dreptate Neo, e in cea mai mare parte inutil daca instalezi doar aplicatii de pe Google Play sau surse de incredere.
 
Mno c-am reuşit. Volume down + power, apăsate deodată, timp de 2, aproape 3 secunde. :rolleyes: Am pus şi Kii Keyboard, pare că merje ceva mai bine decât cu tastatura default.

Neo, ca de obicei pe lângă situaţie. Please GTFO.
 

Attachments

  • Screenshot_2013-12-15-14-00-59.png
    Screenshot_2013-12-15-14-00-59.png
    65.9 KB · Views: 34
  • Screenshot_2013-12-15-14-01-08.png
    Screenshot_2013-12-15-14-01-08.png
    74.4 KB · Views: 28
  • Screenshot_2013-12-15-14-01-13.png
    Screenshot_2013-12-15-14-01-13.png
    34.9 KB · Views: 30
  • Screenshot_2013-12-15-14-01-18.png
    Screenshot_2013-12-15-14-01-18.png
    30.7 KB · Views: 23
Dau link la TaskManager pentru că, aşa cum a zis Neo, poate mai au nevoie şi alţii. Dar nu-mi place tonul tău.

Aplicaţia respectivă are 50k şi e strict pentru monitorizare, e practic un simplu `top` grafic. Poţi sorta după CPU şi RAM, arată RAM liber (ignorând cached+buffers) şi cam asta-i tot. Are şi kill manual dar nu l-am folosit niciodată.
 
(unele din lista de mai jos sunt gratuite, altele sunt plătite, unele au variantă free/demo sau pot fi găsite aplicații similare free)

Aplicații pe care le-am pus eu:
O chestie care îmi e foarte utilă e să pun scurtături tip "Direct dial" și "Direct message" pentru contactele frecvent utilizate.

Folosesc relativ frecvent voice recorder pentru memos.

Am 1Tap Boost și buton de Flashlight ce se activează când fac click pe aplicație (nu apăs de două ori, apăs doar o dată ca să se activeze)

De văzut și:
 
Last edited:
Am și eu o întrebare: e normal să "uite" setările pentru ringtones, după ce am scos și reintrodus cardul? Scoaterea se face regulamentar, după demontare...
 
Am și eu o întrebare: e normal să "uite" setările pentru ringtones, după ce am scos și reintrodus cardul? Scoaterea se face regulamentar, după demontare...

Da, dacă ringtone-ul este pe card.

Domnule Ryne, îmi pare rău dacă te-am jignit, măcar speram că dai un reply care să nu fie chiar copy paste după al tău post prin alte părți :smile:

Excelent post, Pong și mulțam fain wirespot de pont. Ar trebui poate să avem un topic dedicat cu aplicații Android.
 
Mi-a trecut prin cap o idee zilele astea, momentan la nivel pur teoretic: exista vre-o posibilitate de a face un fel de home made sync server cu scopul de a sincroniza (automat) prin WiFi informatiile din telefon/tableta cu un home server (macar fisierele media)?
 
Back
Top