Androidul - puiuţ de Linux... cum fac?

Pina si producatorii de telefoane de dragul designului pun doar antene interne in pozitii dezavantajoase, etc. Chinezii sint de vina, pentru ca in ziua de azi aproape tot lantul GSM este facut de chinezi ieftin.
 
N-am zis ca are treaba MSC-ul cu semnalul. Transportul e de vina in general, fie pe radio, fie intre BTS si MSC undeva. Eu ma refeream la transport mai sus, nu la radio.
 
O listă de sugestii de apps:

Multimedia
  • Movie player: BSPlayer pus pe experimental hardware decoder. vmplayer de backup pentru cazurile în care BSPlayer nu poate ceva. Ar mai fi VLC dar e încă beta şi mai au de lucru la interfaţă şi multe alte chestii.
  • Camera: Camera ICS e o alternativă la camera default din Android 4.2.
  • Editare foto: Photo Editor, Pixlr Express, Resize, Snapseed, Paper Camera etc. Vedeţi că şi Gallery (built-in) are facilităţi de editare. N-am găsit niciunul perfect, fiecare face nişte chestii interesante de asta le ţin pe toate.
  • Radio-uri online: TuneIn Radio.
  • Books: Moon+ Reader (+ColorDict dacă vreţi built-in support pentru definit cuvinte); Goodreads (cel oficial, nu Goodreads Tab, care nu mi s-a părut ok)
  • TED e un browser de conferinţe TED, cu căutare, şi de vizionat poţi ori streaming, ori cache local la versiune SD sau HD.

Chat şi forum
  • IRC: AndChat. Nu e extraordinar dar e mai acceptabil decât altele (încă mai caut).
  • Messengers: imo beta (Yahoo, Facebook etc.); Xabber e o bună alternativă dacă vreţi doar XMPP/Jabber.
  • Forumuri: Tapatalk, Reddit Flow (încă alpha dar a atins un stadiu foarte ok)

Customizare
  • Apex Launcher e un înlocuitor de launcher (desktop-ul din Android). Cam singura chestie care-i lipseşte e să rotească iconurile când schimbi între portrait/landscape în loc să rotească gridul cu totul, dacă o fac şi pe asta va fi perfect.
  • Wallpapers: pe Nexus 7 e o problemă, te obligă să alegi o bucată mică din orice wallpaper, ca să se potrivească şi landscape şi portrait, deci ori pui imagini 1280x800 şi arată ca dracu', ori cauţi imagini mai mari. Simple Image Wallpaper este un "live wallpaper" care-ţi aşează perfect imaginea pe desktop şi mai are şi nişte customizări opţionale.
  • Tastatură: External Keyboard Helper Pro pentru customizat tastaturi hardware; SwiftKey [Tablet] ca alternativă la tastatura software inclusă. YMMV, eu sunt aşa şi aşa apropo de SwiftKey.

Fişiere
  • File sync: Dropbox, Dropsync [Pro]. Uitaţi-vă şi la FolderSync, suportă file services multiple în aceeaşi aplicaţie, deci e potenţial o investiţie mai bună decât Dropsync care e doar pentru Dropbox.
  • Storage extern: Nexus Media Importer + cablu OTG şi puteţi folosi stick-uri, card readers etc. read-only (read-write cu rooting).
  • Explorer: o să auziţi recomandat pe toate gardurile ES File Explorer. Dar vă recomand Solid Explorer, e cu un cap peste (e pe bani dar nu e scump, şi are trial full 30 de zile).

Internet
  • RSS reader: gReader mi se pare aproape perfect.
  • Torrents: TorrentToise Free, nu e client ci face monitorizare la un client (uTorrent, rtorrent cu RPC etc.)
  • SSH client: JuiceSSH
  • Dacă folosiţi Dolphin, plugin-urile Web to PDF şi Tab History.
  • Open with Instapaper Mobilizer apare la meniul de sharing şi deschide URL-uri trecându-le prin simplificatorul de la Instapaper. După care eu salvez pagina într-un folder sincronizat cu Dropbox, de citit mai târziu. Sau îl poţi pur şi simplu folosi când o pagină e prea aglomerată şi vrei să citeşti liniştit doar articolul.

Altele
  • Joculete: Hill Climb Racer, Plague Inc, Scrambled Net. Tot la capitolul ăsta aplicaţia Rounds te ajută să ţii scorul la diverse jocuri.
  • Diverse utilitare: Currency (schimb valutar, făcut de XE).
  • Vremea: Notification Weather Free pentru vremea în notification bar, WeatherBug pentru prognoză, widgets etc.
  • Office: Kingsoft Office, cred că deja e celebru, e free şi foarte ok.
  • O sculă interesantă este Diaro, care la origine e un diary app, dar l-am folosit cu succes pentru note taking la birou. Notele sunt prezentate cronologic, le poţi pune titlu şi locaţie, şi au clasificare/filtrare cu categorii şi taguri customizabile. Varianta pe bani are sync prin Dropbox şi acces la un client Web. Şi e în continuă dezvoltare.
 
  • Books: Moon+ Reader (+ColorDict dacă vreţi built-in support pentru definit cuvinte); Goodreads (cel oficial, nu Goodreads Tab, care nu mi s-a părut ok)
  • TED e un browser de conferinţe TED, cu căutare, şi de vizionat poţi ori streaming, ori cache local la versiune SD sau HD.
1. de acord, recomand chiar varianta pro;
2.

Chat şi forum
  • Messengers: imo beta (Yahoo, Facebook etc.); Xabber e o bună alternativă dacă vreţi doar XMPP/Jabber.
Nu.

IM+. End of story.

Customizare
  • Apex Launcher e un înlocuitor de launcher (desktop-ul din Android). Cam singura chestie care-i lipseşte e să rotească iconurile când schimbi între portrait/landscape în loc să rotească gridul cu totul, dacă o fac şi pe asta va fi perfect.
  • Wallpapers: pe Nexus 7 e o problemă, te obligă să alegi o bucată mică din orice wallpaper, ca să se potrivească şi landscape şi portrait, deci ori pui imagini 1280x800 şi arată ca dracu', ori cauţi imagini mai mari. Simple Image Wallpaper este un "live wallpaper" care-ţi aşează perfect imaginea pe desktop şi mai are şi nişte customizări opţionale.
  • Tastatură: External Keyboard Helper Pro pentru customizat tastaturi hardware; SwiftKey [Tablet] ca alternativă la tastatura software inclusă. YMMV, eu sunt aşa şi aşa apropo de SwiftKey.
1. Nu. Recomand Nova Launcher Prime cu 2 mâini. Suportă până și gestures.
2. Pentru wallpapers/ringtones/etc, recomand Zedge.
3. Nu. Tastatură SlideIT. Are și romanian pack excelent.

Fişiere
  • File sync: Dropbox, Dropsync [Pro]. Uitaţi-vă şi la FolderSync, suportă file services multiple în aceeaşi aplicaţie, deci e potenţial o investiţie mai bună decât Dropsync care e doar pentru Dropbox.
  • Storage extern: Nexus Media Importer + cablu OTG şi puteţi folosi stick-uri, card readers etc. read-only (read-write cu rooting).
  • Explorer: o să auziţi recomandat pe toate gardurile ES File Explorer. Dar vă recomand Solid Explorer, e cu un cap peste (e pe bani dar nu e scump, şi are trial full 30 de zile).
Nu, nu și iar nu. În afară de Dropbox :biggrin: Singurul file explorer de care ai nevoie este FX. Suportă și conectare cu Dropbox, FTP, VPN și-o groază de alte acronime, dar mai presus de toate este excelent ca funcționalitate și interfață.
 
Last edited by a moderator:
Uite că lumea are preferinţe diverse.

Moon+ Reader (standard sau Pro) nu suportă RTF-uri. La orice RTF îmi arăta weird characters. Am căutat şi am găsit Cool Reader care e feature-full şi încarcă şi RTF-uri. Încă nu m-am prins cu dracu fac să-mi arate diacritice cum trebuie.
Ca Launcher folosesc Go Launcher EX (e moca, unele teme sunt pe bani) şi aplicaţiile ataşate (Go Weather Widget, Go Task Manager, etc)
Pentru filme, MX Player. Dar la cât mă uit eu la filme pe telefon... :smile: - e mişto că are posibilitate să blochezi player-ul astfel încât mânuţe mici să nu apese pe ce nu trebuie (părinţii ştiu de ce...).

IM+ are suport limitat pentru protocoale (protocoluri? protocoli?). Nu ştie audio/video pentru Yahoo messenger, şi eu folosesc.
 
- FX pare dubios de folosit (adica neintuitiv). Nu pot inca sa ma pronunt in legatura cu el.
- SwiftKey pare a fi o tastatura decenta, cica invata sa faca predictii si din textele mailurilor, SMS-urilor etc.
- Kingsoft Office pare mai ok decat Polaris, pe care l-am folosit pana acum.
- pentru video folosesc MoboPlayer/MXPlayer
- galerie de imagini QuickPic
 
Eu am folosit Cool Reader o perioadă, după care am trecut la Moon+ deoarece avea mai puține bug-uri (ex: eu credeam că-s cărțile bușite, dar de fapt Cool Reader n-avea chef să afișeze paragrafe întregi, de obicei afișa începutul unui paragraf dar sfârșitul era din altul). Între timp am avut și cu Moon+ Reader aventuri (și-a bușit baza de date și setările de 2 ori)
 
La mine-i fix pe dos: Moon Reader a fost OK, dar nu afişa deloc RTF-uri şi de-astea am cu ghiotura. Oricum le am pe amândouă instalate, cu Moon reader citesc epub şi cu celălalt RTF-uri. Everyone's happy.
 
- MX Player sucked linaro`s balls pana de curand asa ca Dice Player ftw
- Apex Launcher yes yes (mars la colt Neo, si asta stie gestures)
- Swiftkey pentru Romanian prediction
 
Apexu` ăla știe să facă import la layouts din alte launchere? Yea, didn't think so.

8HmK0.gif
 
Pai nu stiam ca discutam despre functionalitati inutile. Singurul plus, SINGURUL am spus :biggrin:, a lui nova e ca stie sa faca restore la widgets.
 
Pe mine m-ar interesa care dintre ele poate ca atunci când roteşti din landscape în portrait să rotească icoanele cu 90 de grade şi să le lase unde sunt, nu tot gridul.

Tastaturi am încercat vreo 4-5 din cele cu review-uri bune dar nu reuşesc să obţin aceeaşi viteză şi acurateţe pe care le am cu tastatura default. Asta pe tabletă de 7", pe landscape. Plus că dacă am nevoie de un caracter care nu-i literă sunt mort pe tastaturile alea, durează mult prea mult până mă gândesc unde e ascuns. Tastatură perfectă încă n-am găsit.
 
De ce ai vrea să rotești icoanele și/sau gridul în primul rând? Credeam că se discută în principal despre telefoane :smile:

La tabletă aș vedea utilitatea, dar, din nou, kinda meh©.
 
Am telefonul de aproape 2 ani. A trecut probabil prin vreo 2 duzini de ROM-uri, stock sau custom, si am instalat/dezinstalat cred ca peste 500 de aplicatii. Momentan mai sunt instalate doar vreo 80. Am vazut ca au ramas o multitudine de foldere si fisiere aiurea - locatii temporare de stocare, setari, Dumnezeu stie ce. Cum scap de scheleti?

Am rulat SDmaid si a facut putin cleanup. Chiar a sters si niste fisiere duplicate. Am sters chiar si de mana ce am fost sigur ca nu trebuie. In afara de facut backup la tot, reformatat partitiile si instalat SO-ul am alta alternativa?
 
@Neo: da, pentru tabletă. Care e folosită 80-90% în landscape dar în puţinele cazuri când intri pe desktop în portrait te zgârii pe ochi. Launcherele iau gridul landscape şi-l rotesc cu totul, apoi îl înghesuie în portrait; îl turtesc laterale şi-l alungesc vertical. Iar dacă gridul portrait nu are aceleaşi dimensiuni cu cel landscape, tough, ce iese pe afară nu se vede. Ce-mi doresc eu e fix acelaşi grid în ambele moduri, care să stea acolo tot timpul, şi doar să se rotească icoanele pe locurile lor.

Am auzit că-n versiuni mai vechi de Android era şi mai retardată treaba, în sensul că se mişcau şi dock-urile, adică veneau de pe latura mică pe aia mare, ca să stea mereu jos cum te uiţi la ecran. Acum văd că stau pe latura lor tot timpul.

@Thor: şi eu fac la fel, mai dau câte-o tură şi şterg manul tâmpeniile. Din păcate ori nu există un guideline pentru unde ar trebui să-şi pună aplicaţiile fişierele, ori există şi este ignorat.

O idee de aplicaţie care să ajute ar fi ceva similar lui tripwire din Linux, care păstrează un "snapshot" cu ce fişiere ai la un moment dat (dimensiuni, nume, locaţii) şi când îl rulezi ulterior îţi zice ce s-a schimbat. Asta ca să te asiste la curăţenia manuală. N-am idee dacă există asemenea app, sau dacă vreun app de tip explorer are aşa ceva.

Altă idee ar fi dacă s-ar putea determina de ce aplicaţie aparţine fiecare fişier (cine l-a creat, cine l-a accesat). Atunci s-ar putea face inclusiv o aplicaţie de curăţenie automată (şterge tot ce ţine de aplicaţii dezinstalate). Dar nu cred că există chestia asta.
 
Poate tu folosești tableta 80-90% landscape, eu majoritatea timpului o petrec citind, thus portrait view. La fel și la browsing. Singurele momente în care o țin landscape sunt când mă uit pe netflix.
 
Back
Top