Android

Marius '95

troubleShooter
Curios; nu gasesc topicul de Android.

Am un telefon cu Android oarecare si root. Am un server cu muzica .cue (ne-split-uit) .ape si .flac. Cum fac sa ascult muzica pe telefon?
Fara copieri si fara conversii, pls. Thanks.

PS: N-am gapps.
 
Eu folosesc BubbleUPnP (telefon) si Serviio (PC). E drept ca numa' pentru filme dar merge si la muzica.
Mai sunt si variante moka de programe dar la ora asta am uitat.

LE. Mi-am adus aminte. Am incercat si audio cu Bubble dar din pacate nu stie cue. Si dezvoltatorul nici n-are de gind sa implementeze chestia asta din pacate.
In schimb flac si ape merg bine mersi.
 
Last edited:
Eu am incercat AjaxAmp + AmpWifi. AjaxAmp, desi e foarte vechi, nu merge cu Winamp v2.95. Crash la conectarea clientului.
Daaar... se pare ca merge cu Winamp v5.666. Tinand cont ca nu mai am de mult Win98 instalat pe server, ma gandesc sa fac upgrade.

Am zis ca ma gandesc. O sa ma mai gandesc o vreme...
 
Le "copiezi" cu foobar la modul pui cue în playlist și ia tracks separate. Select all -> convert -> setezi aceiași parametri, ok etc -> fișiere separate. Dacă ești jew cu spațiul pe HDD, setezi destinația direct pe telefon.
 
Imi recomandati un cititor de coduri QR? Stiu ca sunt zeci sau sute, dar nu vad nici unul facut de vreo companie care sa sugereze vreo urma de incredere.
 
Aplicația de cameră foto a producătorilor mai multor telefoane Android din ultima vreme poate recunoaște codurile de bare dar mai ales qr-urile care intră în cadru. Am renunțat la aplicație dedicată.
 
Am un telefon cu Android oarecare si root. Am un server cu muzica .cue (ne-split-uit) .ape si .flac. Cum fac sa ascult muzica pe telefon?
Fara copieri si fara conversii, pls. Thanks.
Eu am incercat AjaxAmp + AmpWifi. AjaxAmp, desi e foarte vechi, nu merge cu Winamp v2.95. Crash la conectarea clientului.
Daaar... se pare ca merge cu Winamp v5.666. Tinand cont ca nu mai am de mult Win98 instalat pe server, ma gandesc sa fac upgrade.

Am zis ca ma gandesc. O sa ma mai gandesc o vreme...
Solutia finala:
Pe server am pus foobar2000 cu plugin-ul de server DLNA, care "publica" playlist-urile deschise, inclusiv track-urile individuale din imagini .cue ne-split-uite. Face automat conversia in wave necomprimat, deci nu conteaza ce formate audio stie sau nu clientul.
Pe telefon am pus foobar2000 pentru Android.
Cele doua se inteleg perfect. Deci :meloman:
 
Back
Top