Amplificator sau receiver

Marius scuze ca deturnez topicul, acum ca s-a rezolvat pentru tine intervin si eu cu cam aceeasi problema (nuante usor diferite)
Vreau sa-mi fac un nou sistem audio la care voi asculta in principal muzica de pe NAS si internet radio. As dori sa aiba 2 canale, evident wi fi /LAN, USB si airplay.

In magazinele din .ro vad ca oferta se reduce la cateva modele, mi-au sarit in ochi Yamaha RN 500 si Marantz MCR510 ambele pe la 2000 de lei.
Aveti experienta cu astfel de scule sau alte sugestii interesante?

Nu am nevoie de bum bum, intentia mea e sa-l imperechez cu cele mai mici boxe decente care se gasesc acum pe piata (Dali Zenenzor 1?/Mission VX 1) si mi-ar placea sa am cat mai putine piese in tot lantul (cred ca as fi putut obtine acelasi lucru cu un amplificator second hand, un tuner si un media player cu android ).

O alta varianta ar fi sa iau un video receiver 5.1 cu toate optiunile de mai sus, dar nu prea vad de ca as face-o, in conditiile in care nu voi folosi niciodata partea de video, poate doar daca costurile sunt drastic reduse fata de planul intial si daca se dovedeste ca un network stereo receiver este aceeasi marie dar mai scumpa.
 
Poate cineva sa imi spuna cam ce dimensiuni mai au amplificatoarele si receiverele din zilele noastre?
Proiectez dressing si trebuie sa incapa.
Thx.
 
43.5 latime x 30 adancime x 17 inaltime. Inaltimea e variabila, adancimea include butoanele frontale dar nu si cablurile din spate.

Latimea de la Onkyo se potriveste cu cea de la Yamaha si Sony, adancimea variaza pana pe la 38-40 cm.
 
In unele casnicii singurul loc in care el mai are voie sa asculte muzica e in dressing sau in pivnita, depinde care din ele exista.
 
Nu, locuieste cu pisica si ii face dressing :biggrin:

Din toate punctele de vedere care conteaza, da: a vandut motocicleta, si-a luat masina, face dressing, baga receiverul acolo ... lista e lunga, doar ca nu o stim noi pe toata :smile:

PS/LE: nu stim daca nevasta e stil '95/'98 sau are conceptii mai moderne :tongue:
 
  • Like
Reactions: LNT
Back
Top