Achizitii diverse

chrisTian

Membru
Din motive de sanatate, caut un brau, care am inteles ca se poarta la motociclisti. Ceva cu arici /velcro, fara cine stie ce intarituri in el; doar sa ma cuprinda. (cam 90cm). Am primit ceva de la promotie la Lidl si imi place, dar e foarte mare la 120cm lungime si aricii se suprapun pe o suprafata mica.
Vreau sa fie lat -ca in cantecele populare unde au oamenii brau din piele- si sa aiba arici. Daca stiti un magazin online de unde sa iau, apreciez. Ca pret, pana in 100lei, ca nu fac performanta cu el.
 
Daca e brau are circumferinta 60, nu 90; 90 e pentru bust :tongue:

Kronaumoto. Veiz pe Louis.de ce iti place si vezi la Kronau (un soi de dealer local) daca au pe stoc sau faci comanda cu livrare in ~ 1 saptamana. Mai sunt si alte magazine moto prin Romania, dar nu cu oferta atat de diversa precum Louis.
 
Am testat varianta de 16GB, am avut 145 MB/s read - 45 MB/s write în CrystalMark. DTR30 e similar de rapid.
 
Nu caut recordul in materie de transfer pe USB, vreau ceva care scrie cu macar 30 MB/sec ca sa nu imi ia mai mult de o ora sa il umplu.
 
https://www.pcgarage.ro/memorii-externe/kingston/datatraveler-r30-g2-32gb/

dtr3_2_32gb.png dtr3_2_32gb_atto.png
 
Am comandat pana la urma 2 bucati Kingston, cate unul din modele diferite, o sa vad cand sosesc cum sunt; unul il dau cadou cuiva, unul il pastrez pentru mine. Le-am comandat la eMag din motiv de stoc, pret si oferta mai variata.

Pe la 11 am facut comanda, dupa-amiaza erau livrate. Teste la noapte, ca trebuie sa pun niste fisiere de 42 GB pe ele (doar 7 fisiere, deci cea mai buna performanta posibila).

Cards.jpg

Fury face figuri: a venit formatat FAT32, l-am reformatat exFAT quick format si la orice incercare de scriere moare, spune ca e read-only, ca nu e formatat etc. Reformatat, il vede iar, incerc sa scriu, moare.

L-am pus intr-un port USB2 si merge, scrie cu 27MB/sec, zice ca ii ia vreo 30 de minute sa scrie 42 GB. Porturile USB3 cu care am incercat erau fie frontale, fie pe backplate, nici o diferenta; le-am folosit in trecut cu un hard disk extern cu interfata USB3 fara probleme. Sa il schimb la garantie sau nu are rost? Viteza lui de scriere e oricum de 30 MB/sec pe USB3, acum am doar 27.
 
Stick-ul cu figuri curata-l intai prin metoda "safe" si apoi formateaza-l NTFS, daca nu ai nevoie in mod expres de exFAT.
Adica CMD - diskpart - list disk - select disk "x" - clean - create partition primary - format fs=ntfs quick

Am recuperat o gramada de stick-uri venite la garantie, prin metoda de mai sus.
 
Am incercat si asta, nici o diferenta intre exFAT si NTFS; tot ce nu face e sa scrie pe USB3, format sau copy e tot aia - da eroare; a scris corect pe USB2 si pot sa si citesc continutul pe USB2 si USB3. Am verificat inclusiv file compare (binary) in Total Commander, continutul e bun.

O copiere de pe stick pe SSD spune 175 MB/sec.
 
Am patit si eu unele ciudatenii cu USB3, se mai intampla sa fie si el vinovat... insa daca face fix aceeasi problema si pe un al doilea calculator (alt chip USB, alt driver, etc) as apela la garantie.
 
Am desfacut si utilizat si al doilea stick, cel mai rapid si mai scump: merge impecabil pe acelasi calculator, scrie cu 134 MB/sec (+/- 1) fara probleme.
 
Interesant. Chiar ca mi-am adus aminte, la mine HyperX-ul nu prea este detectat in porturile USB 2.0 de pe monitorul Dell U2311H, porturi in care merge orice altceva, inclusiv HDD-uri alimentate din USB. In orice alt port (din doua desktops si doua laptops) merge perfect, indiferent de care tip de USB este (avident, pe 2.0 are viteza plafonata dar alte probleme nu sunt).
 
L-am dus la garantie, astept provincia sa ma anunte ce urmeaza, ca nu mai vand modelul asta.

Vreau sa cumpar o cartela de date mobile pentru iPad, dar una ieftina ca nu fac trafic decat foarte putin si foarte rar; imi trebuie acoperire cat mai buna pentru ca singura utilitate reala va fi aplicatia de navigatie aeriana la bordul avionului. O recomandare de abonament ieftin? Nu vreau din alea care costa de 2 ori mai mult decat un abonament de telefon cu trafic de date inclus.
 
Ieftin Digi, inteleg ca si acoperirea e decenta. Altfel un prepay pe la VF/Orange ar trebui sa isi faca treaba, la VF ai la 6 Euro 1000 de "ce vrei tu"...
 
N-are sens prepay; expiră repede și costă mult raportat la ceea ce folosești efectiv. Internetul mobil de la RCS-RDS e ok, mi-am luat două abonamente de-astea - unul e gratis fiindcă am FiberLink de la ei, al doilea a fost contra cost la exorbitanta sumă de 15 lei pe lună.

http://www.rcs-rds.ro/internet-digi-net/mobil/prin-modem-usb

Unul din SIM-uri e în tableta cu 3G încorporat dată cadou bunicii, celălalt e în smartphone-ul folosit exclusiv pe post de navigator GPS cu Waze.
 
Am o problema cu RDS: sunt pe lista lor neagra pentru ca acum vreo 10 ani am avut abonament la ei facut de la serviciu, a fost desfiintat dupa alti vreo 5 si s-a pierdut pe drum alimentatorul de la modemul de cablu (pe care eu il returnasem la serviciu), drept pentru care inca mai primesc si acum notificari ca le datorez 9 lei. Oare o sa imi faca alt abonament?
 
Eu pentru un caz similar, folosec prepay de la Vodafone 5GB trafic, valabilitate 60 de zile, 10 €.
 

Attachments

  • Cartela vdf.JPG
    Cartela vdf.JPG
    51.9 KB · Views: 19
Back
Top