Acces 3G pentru tableta cu 850/2100 WCDMA?

nicolin

Banned
Se da una bucata tableta cu slot SIM intern, care are ca specificatii
pentru functionare 3G standardele 8500/2100 WCDMA.
Intrebarea mea este daca exista in romania vreun operator de telefonie mobila, inclusiv "cablistii", care ofera serviciu 3G pentru aceste frecvente/tehnologie.

Multumesc anticipat pentru raspunsul vostru.
 
Ăăăă... toți operatorii din RO... (cel putin pe 2100MHz ca 8500 nu stiu de unde l-ai scos).
 
My bad, vroiam sa zic 850.
Am abonament Vodafone voce, cu plan de date, si... ioc.
Am abonament vodafone doar date si, din pacate, iar ioc ...
 
Adica nu iti gaseste nici o retea cand ii dai sa scaneze dupa retele mobile?
Setarile/APN sunt corecte?

Eu am mai patit o chestie asemenatoarela telefon, in care nu mai mergea 3G pe Vodafone de nici un fel dupa ce am folosit o perioada Orange. Doar reset to factory defaults a rezolvat problema.
 
Da IceCub, set-arile sunt cele corecte pentru conexiune date.
Pe partea de telefon merge fara probleme, insa nici un ruptul capului nu vrea sa mearga in regim 3G atat cu abonament de voce+plan date cat si in regim de abonament pur date, ambele Vodafone.

Nu am incercat alta cartela de la alt operator (sunt in spital acum).

Era voba de exact standardul 3G folosit de operatoriii din RO, in acest regim tableta in cauza funtionand la 850/2100 WCDMA.

Asadar, ma puteti lamuri cu exact standardele exacte de functionare in regim 3G ale operatorilor de la noi, inclusib serviciile de date oferite de RCS/RDS, Digi, Dolce, etc.?
 
850MHz nu folosește nimeni în Europa. La noi se folosește banda de 900MHz pentru GSM.
Din câte știu, 2100MHz folosesc toți operatorii RO pentru UMTS/W-CDMA/3G.

Dacă îți merge partea de telefonie pe tabletă, ar trebui să ai cel puțin acces la internet prin GPRS/EDGE, pentru că folosește frecvențele de telefonie GSM, nu de 3G. Sigur ai verificat APN (live.vodafone.com) și restul de setări de conexiune (MCC 226, MNC 01)?
 
3G: WCDMA: 850/2100MHz and 2G: GSM 850/900/1800/1900MHz

Are suport pentru toate frecvențele necesare, doar trebuie setată. Dintr-un review de pe Amazon:
Data connection is coming up fine (if you're a Vodafone customer, it's a pain to configure the data connection - call Vodafone, they send you a text which fixes it (mostly) - otherwise, I found a geeky forum with the right settings). If the 3G doesn't connect, probably not the phone but your ISP's weirdo settings.
Mă rog, e probabil Vodafone UK, dar arată că nu vine setată corect.
 
In sfarsit am incercat jucarioara cu o cartela prepaid internet de la Orange - totul merge brici.

Asadar cel mai probabil o fi ceva cu SIM-ul de la Vodafone - o sa merg la ei sa vad daca pot face ceva apropos de nefunctionarea ei.

Multumesc tuturor pentru ajutor! :smile:
 
Probabil e tot legat de setări - e posibil ca SIM-ul Voda să nu conțină toate setările de care ziceam mai sus.
 
Back
Top