Abonament vs prepay, what's the catch

wirespot

Membru Senior
Mă aflu pentru prima oară în situaţia de-a folosi prepay (ştiu, weird) şi-s curios dacă e vreun dezavantaj major care nu-mi este evident.

* Am studiat faza cu perioadele de valabilitate şi le-am priceput.
* Ofertele (ex. prepay vs abonament) sînt clar în favoarea prepay.
* Nu folosesc opţiune de date, doar internet pe mobil (am înţeles că dacă vrei date atunci clar e mai rentabil la abonament).

Singura şmecherie e că neavînd contract se poate scula muşchiul operatorului oricînd să facă orice: să taie oferta în curs; sau cînd scoate oferte noi să bage condiţii arbitrare pentru care să nu ai voie (ex. oferta de acum a Vodafone e "interzisă" pentru cartelele activate mai devreme de 7 iunie dacă nu-s într-un grup de "prieteni"); sau alte faze, cum a fost ţeapa trasă recent de Orange la eliminarea planului Music (a promis că apare un plan nou cool dar secret, lumea a stat şi-a aşteptat şi n-a apărut nimic şi au fost trecuţi pe default ŞI li s-au cerut bani pentru a trece pe alt plan) etc.

Alt dezavantaj teoretic ar fi că la abonament nu rişti să rămîi în pană de credit să nu mai poţi vorbi, dar e cam foarte teoretic. Sau că nu mai pot încărca cartela din my banking, trebuie să pun bani pe cardul de plăţi online şi să plătesc aşa (dacă nu vreau să-mi mişc fundul).

Altceva? Dacă-i aşa de cool de ce nu e toată lumea pe cartelă? :smile: Recunosc că nici eu nu mi-am pus pînă acum întrebarea, îmi luam mereu abonament din obişnuinţă.
 
Abonament sau preplătit?

Mă aflu pentru prima oară în situaţia de-a folosi prepay (ştiu, weird) şi-s curios dacă e vreun dezavantaj major care nu-mi este evident.
Eu tocmai ce trec de la abonament la preplătit, așa că sîntem cam în aceeași barcă. :smile:

* Am studiat faza cu perioadele de valabilitate şi le-am priceput.
* Ofertele (ex. prepay vs abonament) sînt clar în favoarea prepay.
* Nu folosesc opţiune de date, doar internet pe mobil (am înţeles că dacă vrei date atunci clar e mai rentabil la abonament).
Asta-i singura chestie care mă doare pe mine (și mi se pare unicul minus la preplătit), dar pentru trafic de tip browsing, atît Vodafone cît și Orange au ceva oferte cel puțin rezonabile, pare-mi-se.

Singura şmecherie e că neavînd contract se poate scula muşchiul operatorului oricînd să facă orice: să taie oferta în curs; sau cînd scoate oferte noi să bage condiţii arbitrare pentru care să nu ai voie (ex. oferta de acum a Vodafone e "interzisă" pentru cartelele activate mai devreme de 7 iunie dacă nu-s într-un grup de "prieteni"); sau alte faze, cum a fost ţeapa trasă recent de Orange la eliminarea planului Music (a promis că apare un plan nou cool dar secret, lumea a stat şi-a aşteptat şi n-a apărut nimic şi au fost trecuţi pe default ŞI li s-au cerut bani pentru a trece pe alt plan) etc.
Asta e o chestie pe care trebuie să ți-o asumi. Eu nu am nici o problemă în a schimba cartelele și ofertele și operatorii după cum mi se... adică am nevoie, deci nu mi-e teamă de asta. Pe de altă parte, parcă prea mulți bani (și prea multă complicățenie) plătești la abonament doar pentru a avea pseudo-siguranța că nu poate operatorul să ți-o tragă cum vrea el. Știu, știu, există mijloace legale și toate cele da' tocmai ce-am trecut prin asta, cartela pur-și-simplu n-are problemele astea.

Alt dezavantaj teoretic ar fi că la abonament nu rişti să rămîi în pană de credit să nu mai poţi vorbi, dar e cam foarte teoretic. Sau că nu mai pot încărca cartela din my banking, trebuie să pun bani pe cardul de plăţi online şi să plătesc aşa (dacă nu vreau să-mi mişc fundul).
Ei, hai... :smile:

Altceva? Dacă-i aşa de cool de ce nu e toată lumea pe cartelă? :smile: Recunosc că nici eu nu mi-am pus pînă acum întrebarea, îmi luam mereu abonament din obişnuinţă.
Eu renunț fericit la abonament (și scad factura lunară considerabil) și mi-ar plăcea s-o facă cît mai mulți. Pînă una, alta, îmi asum cele două chestii nașpa (trafic de date și oferte care se schimbă cum și cînd vor ei) și merg mai departe.
 
Eu sunt utilizator convins de prepay de vreo 8 ani. Pana acum nu am vazut nici o oferta care sa ma determine sa trec pe abonament.

Cu 4-5-6E/luna la orice operator primesti o gramada de minute in retea si suficiente (din punctul meu de vedere) in afara retelei. Acum ceva timp am fost tentat sa trec pe abonament pentru a cumpara un telefon la un pret mai mic. Dar pentru 200E reducere as plati un abonament cu o valoare cel putin tripla decat cheltui pe cartela, as fi legat de cap cu ei cel putin 2 ani. Terminalul va fi codat in reteaua lor si daca ma plictisesc de el procedura de incheiere a contractului inainte de termen e oarecum anevoioasa.

Din punct de vedere al utilizatorilor casnici, cartelele par mai avantajoase. Chiar combinate cate 2-3, in retele diferite, cu terminale dual-sim. Pentru utilizatorii business, cu abonamente multe si planuri tarifare negociate e mai avantajos asa.
 
La abonamente as mai trece si faptul ca dupa 1-2-3-n ani poti primi oferte mai bune decat cele de pe hartie; daca faci 5-6 ani de vechime deja ai sanse sa prinzi niste oferte traznet, facute special pentru tine, mai ales daca vorbesti relativ mult.
 
Sigur, așa cum am primit eu: 3 ani vechime, > 100 € / lună, „vă prezentăm abonamentul Panteră 26”.
Nu consider ăsta un argument, mai ales că nu e deloc previzibil. :smile:
 
@Thor, asta ar fi un avantaj la abonament, şi anume telefoanele subvenţionate. Care or fi o afacere pentru cei care vor un smartphone de ultimă oră. Dar eu folosesc doar telefoane de maxim maximorum 500 de lei, pentru care reducerile la abonament sînt în cel mai bun caz de 100 de lei (de obicei doar vreo 50).

@Cosmin_C: din păcate din ce citesc pe forumuri s-a sfîrşit complet "fidelizarea" la abonament. Pînă acum cîteva luni mai aveau 1-2 oferte "secrete" special pentru cei cărora le expira perioada contractuală. Acum nu se mai oferă absolut nimic în afară de abonamentele oficiale. Ba se taie şi din bonusurile existente la sînge (punctelor de fidelitate li s-au redus dramatic în ultimele luni uzurile acceptate şi cantitatea).
 
Na ca in citeva ore plec la bulgari si mi-am luat si eu un prepay ca sa vorbesc si io de acolo in citeva minute de roaming strictul necesar cu nefericitii care au ramas in .ro in concediu. :biggrin:
Personal prefer abonamentul ca nu ma doare capu'. La prepay asta m-a ucis cu activarea, mai aveti tspe eurocenti valabili pina la data de. Mai aveti si bonusul de nspe eurocenti valabili pina la data de minus x zile.
Io-s clei la prepay astea dar daca am inteles bine tre' sa stau cu calendarul in mina sa-mi socotesc zilele pina cind imi expira creditul si apoi sa dau fuga pe net/la altu cu mobil/la banca/la dracu' ca sa-mi alimentez prepaiu'? Daca da, din punctul meu de vedere poa' sa-si bage in partea dorsala cartelele astea.

Poate sunt si mosneag lenes de acu' si e drept ca folosesc telefonul pentru ce-a fost el inventat (adica voce) dar Delfin 7 cu 500 in retea si (parca) 90 nationale imi este overkill iar 30 lei/luna pentru mobil mi se pare relativ decent.
 
Exact aceeasi parere am si eu despre pre-pay. Prea mult stres.
Am abonament, platesc factura online. Nu imi schimb programul pentru o cartela. Lenea e mare, in cazul meu.:smile:
Mi-am ales si un numar bun.

Eu am nevoie in special de minute nationale. Sunt pe Orange, dar vorbesc destul de mult in Vodafone. Nu stiu cum sta treaba acum, dar pe vremea mea oferta era slaba: sub 100 min nationale. Si eu nu prea scad sub 300. Nu prea ma intereseaza ca am 1500 de min+sms in retea.

P.S. Sa nu ziceti sa iau 2 cartele (una Orange, una Vodafone) ca ma supar.:smile: Asa face un prieten. Are 3. Si un singur telefon.:biggrin: Umbla cu ele in buzunar si cand e nevoie, desface telefonul, scoate cartela, infige alta.:cool:

EDIT: Ar fi interesant sa postati si cat vorbiti (eventual SMS, trafic). Ca daca vorbesti 20min pe luna, e destul de clar ca arunci banii daca iti faci abonament. In schimb, daca vorbesti 3-400 min nationale, nu prea ai de ales. Cred:biggrin:.
 
Prepaid de 9 ani, o duc foarte bine, fiindcă:
1. Nu vorbesc, adică nu iniţiez eu apeluri;
2. Dacă vreau să sun pe cineva, folosesc mobilul oferit de companie;
3. Dacă sunt acasă, folosesc Cisco Ip Communicator oferit de companie.
 
Eu am majoritatea contactelor in VF si vorbesc cam 300 minute pe luna (apeluri initiate de mine). Luna trecuta am incercat sa vorbesc mai mult ca sa consum din minutele oferite de optiune si abia am consumat 600 de minute. In alte retele am vorbit 40 din cele 60 de minute. Cu atatea minute incluse SMS nu servesc decat ocazional, cand nu pot suna. La optiunea de date am renuntat dupa o luna - mi se pare prea incomod de dat pe net de pe telefon.
 
Eu foloessc prepay de la Orange si abonament la Vodafone (e pe firma ce e adevarat). Cu 4.5 Eur/luna am 600 minute in retea la Orange si e arhisufucient. Am ales prepay-ul de la Orange pentru ca o buna parte a clientilor ii am in aceasta retea.
 
@Cosmin_C: din păcate din ce citesc pe forumuri s-a sfîrşit complet "fidelizarea" la abonament. Pînă acum cîteva luni mai aveau 1-2 oferte "secrete" special pentru cei cărora le expira perioada contractuală. Acum nu se mai oferă absolut nimic în afară de abonamentele oficiale. Ba se taie şi din bonusurile existente la sînge (punctelor de fidelitate li s-au redus dramatic în ultimele luni uzurile acceptate şi cantitatea).
Inseamna ca astia de la mine din familie sunt mai norocosi; fratemeu a primit in mai o super-oferta de la Vodafone si a acceptat-o (de 6 euro are obscen de multe minute in retea si nationale) iar in iarna cand m-am dus la Orange si eu am primit o oferta foarte buna desi am abonamentul de numai 3 ani si e ala cel mai ieftin, de 3 euro pe luna - pentru 5 euro mi s-au triplat minutele nationale iar cele din retea nici nu mai stiu cate mi-au oferit ca erau prea multe pentru a mai conta. Fa urmatorul experiment, du-te la ei si spune ca vrei sa desfaci contractul sa vedem ce-ti ofera sa ramai la ei...

P.S. Eu nu sunt pro sau contra cartela, am inteles de ce multi prefera cartela dar eu nu as renunta la abonament. Dealtfel stiu ca sunt mai multi cu cartele decat cu abonament cam la toate retelele, evident la nivel de persoana fizica ca la firme nici nu se pune problema.
 
Eu aştept să mă sune cei de la Cosmote să desfiinţez abonamentul, oferta lor e de kk, aceleaşi opţiuni ca pentru un abonat nou şi o MEGA reducere de 50E la un telefon. Dar nu la toate, numai la jafurile acceptate. Chiar sunt curios ce-mi oferă ca să rămân în reţea, deşi m-am cam hotărât să trec pe cartelă. Jdemiile de minute nu mă încântă, o singură lună pe an am nevoie de mai mult de 60-80 minute naţionale iar cele din reţea sunt folosite doar în proporţie de 10% maxim (din 1000).
Aşa că nu cred că mai stau dacă mă sună şi nu mă dau pe spate, prefer să plătesc 4E pe lună la cartelă pentru un număr normal de minute (pe care să le şi folosesc, că doar dau bani pe ele).
 
Fa urmatorul experiment, du-te la ei si spune ca vrei sa desfaci contractul sa vedem ce-ti ofera sa ramai la ei...

Orange sux big time la chestia asta, prietena mea a migrat cu același număr la Vodafone din cauza ofertei extrem de slabe de la Orange. Pe de altă parte, și la Vodafone au spus că la noul abonament cu opțiunile xyz telefonul va costa 600 RON (HTC HD Mini). A costat 850, logica a fost că de fapt pe lângă opțiunile xyz mai era o mini opțiune t care etc.

Eu îs curios ce o să-mi ofere la abonamentul meu, momentan zac cu 180 minute naționale și 200MB trafic cu ~60 RON, cam scumpuț sincer.
 
@Cosmin_C: n-o să-mi ofere nimic pentru că se bazează pe faptul că mai am luni din contract şi au impresia că n-o să reziliez.
 
Eu îs curios ce o să-mi ofere la abonamentul meu, momentan zac cu 180 minute naționale și 200MB trafic cu ~60 RON, cam scumpuț sincer.
La Orange? WTF WTB!
Am avut abonament Vodafone vreo 4 ani, de cand era Connex, si de az' iarnă am Cosmote... semnal praf în plin Cluju'. :capu:
 
Dea la Orange, a fost superuberoferta de amu errr 2 ani jumate parcă, când eram student și mi s-a oferit șansa să-mi fac abonament cu buletinu` :biggrin:
 
Revenind la discuția inițială: mie mi se pare că eventualitatea unor oferte de fidelizare după doi ani de abonament nu reprezintă un motiv serios pentru a folosi abonamentul, nici măcar în urma unor calcule „la sînge”.
 
Păi nu cred că se bazează nimeni pe ce ar putea oferi operatorul peste doi ani. Au cam trecut vremurile de aur cînd eram puştani şi abonamente gen Cent 500 ne ţineau tot liceul şi toată facultatea. Acum nevoile sînt mai serioase şi se schimbă mai des.

După perioada de copilărit tendinţa (mea) a fost să nu mai intru în abonamente mai lungi de 1 an şi să reevaluez periodic ce nevoi am şi ce pot obţine din ofertele existente (că şi ei le actualizează cam tot o dată pe an). A fost un ritm ok pentru o perioadă, dacă ştiai că stai cuminte 1 an într-o reţea, plus că mai ciupeai şi nişte mici reduceri la cîte-un telefon.

Problema e că de cînd cu criza e un cerc vicios. Se strînge cureaua şi operatorii au început să fie tot mai rigizi. Nu vor să facă contracte pe mai puţin de 1 an (cel puţin aşa susţin consultanţii up front); reducerile la telefoane au devenit suficient de mici cît să prefer să mi le iau la liber, plus că îţi blestemi zilele pînă decodezi unul (am un amic care încearcă de 1 lună jumate să decodeze un telefon luat la liber de la Orange); şi au devenit extrem de zgîrciţi cu abonaţii existenţi, care au ajuns ultimii oameni, discriminaţi şi faţă de ăia noi şi de prepay nu mai zic.

O vreme a mers să schimb periodic operatorul, că primeam bonusuri de portare şi ofertele de abonament nou de la cel nou, sau oferte ca să nu plec de la cel vechi. Dar au început să cam dispară şi astea.

Dacă mi-ar fi acceptat contract pe 6 luni nu s-ar mai fi pus problema (sau nu acum), dar n-au vrut şi uite aşa am ajuns să mă gîndesc la prepay.

Revenind la tendinţă: am impresia că nesiguranţa aferentă crizei face ca oamenii să caute chestii flexibile, la care pot renunţa, ajusta sau schimba oricînd, în funcţie de cum bate vijelia. Ori treaba asta se bate cap în cap cu dorinţa operatorilor, care la vreme de criză şi-ar dori dimpotrivă, clienţi captivi pe perioade cît mai lungi şi venit constant sub care nu se scade.
 
am un amic care încearcă de 1 lună jumate să decodeze un telefon luat la liber de la Orange
In cazul in care iei un telefon la liber, se poate decoda gratuit de catre Orange. Dar dureaza ceva timp, mai ales daca nu esti din Buc pentru ca trebuie trimis la ei la service.

Eu am asa:
Delfin 20 (20 euro, 300 min. nat., 1500 retea) + MySmartphone (9 euro, 500MB, 7.2 Mbps) = 30 euro.

Prietena are asa:
iPhone 39 (39 euro, 300 min. nat., 200 SMS nat, 60 MMS nat, 1000MB)= 39 euro.

Mie imi convine. Nu am mesaje, dar nici nu prea folosesc. Nu cred ca am dat vreodata mai mult de 20 mesaje/luna. Folosesc email-ul. Traficul e sufiecient pentru mine, rar depasesc 300MB).

Ea nu prea e multumita. Ar vrea minute in retea, traficul e cam mult, MMS-uri nu prea da.
 
Back
Top