2 x GTX 460 în SLI sau un GTX 580

whiskas

Chronic suicidal
[Făcui split din altă parte.]

Sistemul e un i7-930 cu frecvențele din fabrică (da' l-am testat și la 4 GHz, n-are nici o greață) și 6 GiB de RAM. Placa de bază e Gigabyte X58A-UDR3 iar cea video deja existentă e MSI N460GTX. De jucat mă joc World of Warcraft și StarCraft 2 (cînd apuc, că-n ultima vreme n-am apucat decît deloc) și, sper în curînd, Battlefield 3 și Call of Duty: Modern Warfare 3. Asta dacă nu le iau pentru consolă. Dacă nu dau cu ea de pămînt pînă atunci.

Cred că în doi ani voi schimba platforma. Aș vrea ca, pînă atunci, să pot juca World of Warcraft și StarCraft 2 la calitatea maximă și, de asemenea, alte jocuri la setări de calitate cel puține medie, merită investiția în încă un GTX 460? E (relativ) ieftin și, din ce-am citit prin teste, se descurcă foarte bine pînă în rezoluții HD.

Păreri, idei, sugestii? :smile:

P. S. Carcasa e Cooler Master HAF 922.
 
Bump? :biggrin:

P. S. De ce o căutare cu GTX sau SLI pe post de cuvînt cheie nu găsește această discuție...?
 
O singură placă, lasă SLI pt. alţii.

PS: Pt. că-i varză search-u' integrat din vBulletin.
 
Păi crezi tu că merg Battlefield 3 sau Call of Duty: Modern Warfare 3 în 1680x1050 cu toate setările de calitate la maximum? Sau următorul episod de World of Warcraft? Mă gîndeam că ~170 € pentru încă un an și jumătate (cel puțin, pînă schimb platforma) n-ar fi chiar o investiție rea.
 
WoW şi normal că o să meargă, eu am 150+ FPS cu totu' la maxim la 1920*1080 pe un 2600k la 4,5 gigi (nici nu prea stă la frecvenţa maximă), 16 GB DDR3 şi 560 normal. Cât de "inovativ" poate să fie următoru' WoW încât să taie în două un sistem ca al tău?
 
Call of Duty:MW3 nu e WoW in nici un sens; WoW are cerinte mult mai slabe. Am vazut CoD:goofy:O pe un computer nou de nivel mediu si am fost surprins cat de prost mergea, in schimb mergea WoT bine, cred ca si WoW.
 
WoW şi normal că o să meargă, eu am 150+ FPS cu totu' la maxim la 1920*1080 pe un 2600k la 4,5 gigi (nici nu prea stă la frecvenţa maximă), 16 GB DDR3 şi 560 normal. Cât de "inovativ" poate să fie următoru' WoW încât să taie în două un sistem ca al tău?
Io nu reușesc să am 60 FPS constant în 1680x1050 cu GTX 460 / 1GB overclocked (atît core cît și memoriile) și cu CPU la 4 GHz (i7-930). Să mor dacă-nțeleg de ce. :smile:

În altă ordine de idei, știu că Battlefield 3 e optimizat pentru SLI și sper că și Modern Warfare 3 e la fel. Totuși, asta nu-mi răspunde la întrebare. :smile:
 
E activat, ăvcors, da' și cu el dezactivat moare în orașele capitală și în zonele cu foarte multă vegetație. Nu înțeleg de ce, GPU nu sare de 50% și nici CPU de 30%...
La tine e 150+ FPS oriunde?
 
Păi crezi tu că merg Battlefield 3 sau Call of Duty: Modern Warfare 3 în 1680x1050 cu toate setările de calitate la maximum? Sau următorul episod de World of Warcraft? Mă gîndeam că ~170 € pentru încă un an și jumătate (cel puțin, pînă schimb platforma) n-ar fi chiar o investiție rea.

Cât am avut GTX460 a mers super ok WoW cu 120FPS, maxime de 200+. 1920x1080x32, AA 8x. DirectX 9. Cu DX 11, nu ai FPS așa mari, dar sub 40 nu scade.

Dă-i procului 4GHz și nu te mai plânge :biggrin:

O soluție ar fi GTX570 SOC dacă tot vrei uber DX11 stuff. Lasă SLIul la o parte, că-i muci implementarea. Eu SLI o văd ca o soluție cu 2 plăci high end când ai prea mulți bani să-ți faci sistemul :biggrin:
 
Adică ieşi (mult) mai bine cu 570. Optimizarea SLI/CF tot e promisă de când au apărut, da' o vezi pe undeva? :smile:
 
Plus că mai există și posibilitatea de-a dreptul ne-fantezistă ca SLI să nu funcționeze pur și simplu. Mi s-a întâmplat deja de vreo 2-3 ori și nu mai am chef să încerc.
 
Back
Top